Svátek má: Aneta

Regiony

Velikost textu:

Praha 7 ocenila čtrnáct přeživších holocaustu

Praha 7 ocenila čtrnáct přeživších holocaustu

Ve středu 16. října 2024 si Praha 7 připomněla 83 let od prvního transportu Židů z českých zemí.

Pietní akt u pamětní desky ve Veletržní ulici
21. října 2024 - 12:30

Tradiční pietní akt u pamětní desky ve Veletržní ulici pořádaný Terezínskou iniciativou letos doplnil další program. V rámci vzpomínkových akcí, které Praha 7 pořádá ke svému 140. výročí, proběhlo ocenění 14 přeživších holocaustu, kteří žijí v sedmé městské části.

„Sto čtyřicet let historie Prahy 7 s sebou přineslo řadu významných milníků a pamětihodných událostí, ale bohužel také jedno z nejtemnějších období naší historie. Za druhé světové války bylo na místě dnešního hotelu Mama Shelter ve Veletržní ulici shromaždiště židovského obyvatelstva, které bylo následně z nádraží Praha-Bubny deportováno do Lodže a Terezína. Většina z těchto lidí se domů již nikdy nevrátila. Je mi velkou ctí, že stále máme možnost setkat se s našimi sousedy z Prahy 7, kterým se podařilo hrůzy holocaustu přečkat. Jejich energie a životní optimismus jsou velkou inspirací a jejich příběhy stále aktuálním varováním před zločiny z nenávisti,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský. 

V návaznosti na pietní akt u pamětní desky uspořádala MČ Praha 7 ve spolupráci s Terezínskou iniciativou, Památníkem ticha, Židovskou obcí v Praze a dalšími organizacemi vzpomínkové setkání. Zúčastnili se i někteří přeživší holocaustu či jejich potomci a další rodinní příslušníci. Praha 7 při této příležitosti vydala 14 pamětních listů, které věnovala přeživším holocaustu ze sedmé městské části.

„Odjela jsem třetím transportem z Prahy do Lodže, kde bylo veliké ghetto plné polských Židů. Mluvili jazykem jidiš, kterému jsme nerozuměli, byli tradiční ve víře a měli jiné zvyky. Byli jsme cizinci mezi svými. První zimu zahynula polovina těch pěti tisíc účastníků transportů do Litzmannstadtu. Umřeli na hlad, bídu, nemoci a stesk. Vrátila jsem se za čtyři roky a nikdo mi nevěřil, co jsem prožila. Tak jsem to pak dlouho nikomu nevyprávěla,“ vzpomíná na hrůzy holocaustu Věra Štinglová. 



Připomínku výročí zahájení transportů židovského obyvatelstva doplnilo od 19 do 23 hodin nasvícení fasády hotelu Mama Shelter. Videomapping připravil Památník ticha ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze, festivalem Signal, hotelem Mama Shelter a Národní galerií v Praze.

Pražskénovinky.cz informoval Martin Vokuš, tiskový mluvčí, MČ Praha 7.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:mč praha 7)



Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%