Svátek má: Vladimír

Politika

Velikost textu:

Značka V4 je podle ministra z hnutí STAN Dvořáka toxická

Značka V4 je podle ministra z hnutí STAN Dvořáka toxická

Ministr pro evoprské záležitosti Martin Dvořák si myslí, že doby, kdy V4 měla podobné či stejné politické směřování v domácí a zahraniční sféře, už pominula. V4 je podle něj toxická a zkazila si pověst.

Martin Dvořák, ministr
24. listopadu 2023 - 06:05

Visegrádská skupina (V4), se stala v Evropě toxickou značkou a zkazila si pověst, uvedl v pořadu Události, komentáře na ČT ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).

Dvořák si myslí, že doby, kdy V4 měla podobné či stejné politické směřování v domácí a zahraniční sféře, už pominula. „Je evidentní, že V4 není politicky homogenní útvar,“ dodal s tím, že nemá sílu ani ambici vstoupit do vyjednávání o míru v Gaze či na Ukrajině.

Bývalý premiér Mirek Topolánek s Dvořákem ale nesouhlasí, skupina má podle něj stále smysl, hlavně v komunikaci.

Topolánek reagoval, že k tomu skupina nikdy nebyla zřízena a že ani nemá ambice, aby řešila Pásmo Gazy. Domnívá se, že státy skupiny – Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko – jsou sice jako pytel blech, ale že je důležité držet vzájemnou komunikaci téměř za každou cenu.

„I kdybychom měli společně řešit jen pěstování jahod na zahradě, tak to stojí za to,“ doplnil expremiér Mirek Topolánek.



Ministr Dvořák z hnutí STAN je ale toho názoru, že doby, kdy si před unijním summitem státy V4 ujasňovaly vzájemný postup, už jsou pryč. Argumentoval, že to je od doby, kdy se Maďarsko pokoušelo maskovat své privátní zájmy za značkou V4.

„Dlouhodobě jim to procházelo, ale ukázalo se, že je to neslučitelné, že to nefunguje“.

Ministr navíc nepovažuje skupinu za hnací motor, za společnou sílu, která posouvá Evropu, byť si nemyslí, že je V4 mrtvá. Dodal, že Česko by nemělo být překryto značkou V4, která je kvůli „troublemakerovi,“ maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, toxická.

Dvořákovi oponoval i poslanec za hnutí ANO Jaroslav Bžoch, který si myslí, že i přes různé rozpory uvnitř V4 jsou věci, na kterých je dobré pracovat.

„Za politickou oponou se děje spousta věcí, které s politikou nesouvisí,“ uvedl Bžoch a zmínil konkrétně Visegrádský fond a jeho důležitou roli v kultuře, vědě, výzkumu a v dalších oblastech. Na rozdíl od ministra Martina Dvořáka z hnutí STAN i on považuje vzájemnou komunikaci ve skupině V4 za velmi důležitou.

Psali jsme:

Visegrádský fond vznikl v roce 2000, jeho roční rozpočet v současnosti činí 10 milionů eur (zhruba 245 milionů korun). Každá ze zemí V4 do něj přispívá stejným dílem. Maďarská prezidentka Katalin Nováková navrhla, aby se příspěvek zdvojnásobil. Hlavy států V4, které se ve středu sešly v Praze, tuto iniciativu podle polského prezidenta Andrzeje Dudy předají k projednání premiérům.

Poslanec Bžoch v debatě také varoval před zrušením práva veta v Evropské unii, které prosazuje zejména Německo.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: repro: čt24)



43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX






Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%