Svátek má: Žofie

Komentáře

Jan Zahradil

europoslanec (ODS)

Zahraniční politika není cvičení v aplikované morálce

Přišel čas to říci nahlas: „havlovská“ zahraniční politika, z níž jsme kdysi v idealistických 90.letech profitovali, se dnes, v epoše obnovené reálpolitiky, stala přítěží.


Znemožňuje jejím vyznavačům vidět svět takový, jaký opravdu je a adekvátně reagovat na geopolitické posuny. Pěknou ilustrací řečeného byla záplava hysterických reakcí, které se rozlily veřejným prostorem po brutálně pragmatickém inauguračním projevu prezidenta Trumpa. Ten totiž vůbec neřešil, jak šířit po světě jakési univerzální dobro. Bez obalu definoval americké národní zájmy a vůli je prosazovat.

Ano, v krátké dekádě unipolárního světa po pádu komunismu to vypadalo, že euroatlantický politický a společenský model je vítězem dějin a že je naší povinnosti a privilegiem jej globálně rozšiřovat. Dnes víme, že tomu tak není. Svět není ani unipolární (ale ani bipolární jako za studené války), ale multipolární. Na scénu se tudíž v plné síle vrátil koncept národních zájmů, rovnováhy sil, dělení sfér vlivu. Trump není původcem těchto politických změn – je jejich výsledkem. Přesto si to mnozí, kdož zamrzli v době, kdy Clinton hrál Havlovi v Redutě na saxofon, nechtějí připustit. Dále si namlouvají, že to náš, euroatlantický (či dnes už spíše jen eurocentrický) svět je etalonem pro ostatní. Z tohoto sentimentu se odvíjí naše zahraniční politika, která trpí velikášstvím, sebestředností, neefektivním syndromem planého moralizování. Mávajíc odkazem Václava Havla, domnívá se, že je historicky předurčena kázat po světě principy, hodnoty a morálku a být jejich arbitrem.

Jako příklad si vezměme válku na Ukrajině: pro nás fatální konflikt Dobra se Zlem, v němž jsme získali tu čest stát na straně Dobra. Ovšem leckde mimo Evropu, třeba v Asii, „jen“ teritoriální spor dvou postsovětských národů. Pohoršujeme se nad tím, ale neumíme je přesvědčit, protože nerozumíme tomu, že pro Globální Jih už není Evropa pupkem světa.

Stejně tak s Trumpem a jeho novou Amerikou: když zařadí Evropu i s Ukrajinou v žebříčku svých zahraničně-politických priorit až za „blízké zahraničí“(Grónsko, Kanada, Panama) a za Indo-Pacifik (kvůli Číně), máme to za zradu transatlantického partnerství. Ve skutečnosti ale jde jen o zdejší neschopnost pochopit, že rámec transatlantických vztahů, který platil od roku 1989, už neplatí a je třeba se připravit na nový.

Příklad z jiného soudku, našeho zlozvyku mistrovat naše středoevropské sousedy (kteří toho už mají plné zuby, takže se ČR časem může s tímto přístupem ocitnout v pozici regionálního kůlu v plotě). Mnozí čeští politici permanentně dští oheň a síru třeba na Orbána, aniž by se sami dokázali inspirovat alespoň tím, jak šikovně si zrovna on vybudoval komunikační kanály k nové Trumpově administrativě. Výsledek? Nejen četné Orbánovy návštěvy v Mar-a-Lago, ale i to, že šéfem maďarského institutu pro mezinárodní vztahy je dnes americký konzervativec Gladden Pappin, Orbánovi blízký Danube Institute navázal oficiální partnerství s legendárním think-tankem Heritage Foundation, republikáni pořádají v Budapešti opakovaně svou CPAC (Conservative Political Action Conference). A u nás? Slyšíme přezíravé poznámky z Hradu i z Černína, transatlantický Aspen Institute Central Europe, sídlící v Praze, doveze na svou výroční konferenci jako hlavního řečníka dceru M. Albrightové (dnes osobu zcela bez vlivu a bez kontaktů) a kdysi preferované, dnes Trumpem odstavené republikánské „neokony“ nikdo neuměl nahradit aktuálnějšími kontakty. Orbán má zkrátka do vzájemných vztahů s USA slušně nainvestováno, my se svým věčně vztyčeným moralizujícím prstíkem nikoliv.


A to ještě nechávám protentokrát stranou pokrytectví mnohých z těchto moralistů, kteří se sice ve světě dovolávají svobody, demokracie a lidských práv, ale na domácí půdě nemají žádné zábrany při snahách o kontrolu, regulaci a omezení prostoru a témat pro svobodnou diskusi, pod vlajkou boje proti „dezinformacím“.

Shrnuto, podtrženo: naši zahraniční politiku je zapotřebí konečně zbavit mylného pocitu, že jde jen o jakési praktické cvičení v aplikované morálce. Je zapotřebí mnohokrát skloňovaný a stejně tak zprofanovaný termín „hodnoty“ nahradit poněkud drsnějším, totiž „zájmy“. A protože symboly mají svůj význam, je napříště třeba z vládních dokumentů o zahraniční politice vynechat adjektivum „havlovská“. Píše se rok 2025, od éry V. Havla, B. Clintona a M. Albrightové jsme vzdáleni čtvrt století, a už je to irelevantní. Trumpovo znovuzvolení prezidentem USA k tomu poskytuje dost dobrou záminku.

Jan Zahradil

Nové strašidlo ideových linií

Nové strašidlo ideových linií

Jan Zahradil 

14. března 2022
Evropský parlament přijal minulý týden dlouho chystanou zprávu o boji proti zahraničnímu vměšování a dezinformacím.

Zpráva o stavu EU – správně pojmenované hrozby, špatný návrh řešení

Zpráva o stavu EU – správně pojmenované hrozby, špatný návrh řešení

Jan Zahradil 

16. září 2021
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen přednesla svou další zprávu o stavu Unie.

Evropský parlament schválil poslední brexitovou dohodu

Evropský parlament schválil poslední brexitovou dohodu

Jan Zahradil 

29. dubna 2021
Dnešním dnem (28.4.) končí několikaletý proces odchodu Spojeného království z Evropské unie. Evropský parlament formálně schválil Dohodu o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím.

Nastavení dobrých vztahů s Velkou Británií bude pro ČR klíčové

Nastavení dobrých vztahů s Velkou Británií bude pro ČR klíčové

Jan Zahradil 

1. února 2020
Velká Británie v noci z pátku na sobotu opustila Evropskou unii.

Konec stěhování Evropského parlamentu?

Konec stěhování Evropského parlamentu?

Jan Zahradil 

2. prosince 2019
Evropský parlament dnes vyhlásil klimatickou nouzi v celé Evropské unii. Podle europoslanců ODS nemá takový krok žádnou oporu v unijním právu. Do rezoluce ale prosadili výzvu, aby se členské státy dohodly na jediném sídle Evropského parlamentu.

Jourová je jen poslušným kolečkem v mocenské mašinerii Evropské komise

Jourová je jen poslušným kolečkem v mocenské mašinerii Evropské komise

Jan Zahradil 

28. srpna 2019
O nové Evropské komisi zatím víme, že plánuje zavádět nové evropské daně, celoevropskou minimální mzdu nebo drastická protiuhlíková opatření, která zásadně ohrozí naši konkurenceschopnost.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%